“המרצדס” של הקלנועיות! • להדגמה חינם בביתכם, ללא התחייבות - חייגו: 1-700-55-77-44

"המרצדס" של הקלנועיות!

6 יתרונות של קלנועית לשיפור איכות החיים בגיל השלישי

אחד התחומים הטיפוליים שהתפתחו מאוד בתקופה המודרנית הוא הטיפול בבני הגיל השלישי. ההכרה בחשיבות הנושא מופיעה ביהדות עוד בספר תהילים - "אל תשליכני לעת זקנה" - אבל ההתקדמות הטכנולוגית של עשרות השנים האחרונות הוסיפה אפשרויות רבות ומרחב פעולה גדול מאוד.

איכות החיים מוגדרת על ידי רגשות אישיים, השקפת חיים וחוויות יומיומיות - עד כמה בן האדם מרגיש מאושר וחיובי, נוח ובטוח, פרודוקטיבי ורצוי, ועד כמה בריא וחופשי אדם מחשיב את עצמו וכו'.

חשיבות איכות החיים לגיל השלישי

חוקרים כבר יודעים כי ירידה בהיבטים של איכות החיים עלולה להשפיע לרעה על תוחלת החיים, ולכן מושקע מאמץ רב בכל העולם ביצירת סביבה איכותית לבני הגיל השלישי, החל מדיור מוגן, דרך פעילויות שונות ועד לשירותי הוספיס בית וטיפול פליאטיבי בסוף הדרך.

אחד התחומים הראשונים שנפגע כאשר מתבגרים הוא הניידות. קשישים מוצאים את עצמם פחות ופחות ניידים, ומתקשים להסתובב, לטייל ובכלל לצאת. התחושה הזו של חוסר עצמאות "ניידותית", אשר משמעה הוא תלות באחרים, עלולה לגרום לאובדן ביטחון עצמי ולדיכאון. 

מחקרים ברחבי העולם מראים כי אורח חיים פעיל, כולל ניידות, הוא חיוני מאין כמוהו לאיכות חיי הקשישים. בהתחשב בירידה ביכולתם לנהוג ברכב, לטייל ברגל או לרכב על אופניים, הרי שהאפשרויות של שימוש באמצעי תחבורה חלופי, כמו קלנועיות למשל, הופך לאלטרנטיבה אופטימלית.

במה תורמת הקלנועית לאיכות החיים בגיל השלישי?

1. תחושת עצמאות: העצמאות המוגברת בקרב קשישים המאותגרים בניידות היא אחד היתרונות הגדולים ביותר של הקלנועית. היא מאפשרת לעבור מנקודה אחת לאחרת מבלי לחכות למישהו שיסייע. כבר לא צריך להיות תלוי באחרים שידחפו אותך קדימה (כמו בכיסא גלגלים). במובן מסוים זה גם מעודד לצאת יותר, בזכות תחושת העצמאות המוגברת.

2. הקלה במאמץ גופני: ככל שמתקדמים בגיל הופך המאמץ הגופני להיות מאתגר יותר. קלנועיות יכולות לחסוך מאמץ למשל עבור אנשים אשר פלג גופם התחתון נחלש או מוגבל, או למשל כאלה אשר נזקקים למיכלי חמצן  (ויכולים לסחוב אותם על גבי הקלנועית). 

3. ריפוי והתאוששות: כל אחד צריך מתישהו זמן החלמה לאחר פציעה או מחלה. קלנועית יכולה לעזור להישאר ניידים, ובאותו זמן לאפשר ריפוי בכך שהיא מסייעת להוריד עומס ומתח מהשרירים והמפרקים תוך שמירה על הניידות.

4. מהירות נסיעה: בניגוד לכיסאות גלגלים, הדורשים מאמץ פיזי כדי לדחוף אותם, אפשר לנסוע מהר יותר עם קלנועיות. בסופו של דבר זהו כלי רכב חשמלי הפועל בכוחות עצמו באמצעות מנוע ומנגנונים חשמליים.  מהירות של עד 12 קמ"ש - זה לא הולך ברגל (תרתי משמע).

5. קלות נסיעה: מלבד מהירות הנסיעה, יש לציין את הקלות והנוחות הכללית של קלנועיות. כאמור, אין צורך לדחוף ידנית את הקלנועית והמשתמש יכול לשבת ולהירגע בנסיעה. ואם זה עושה נסיעה מהנה יותר, עוד יותר טוב.

6. נוחות ויעילות: קלנועיות מעוצבות עם דגש על נוחות. הן גם מתוכננות להפעלה קלה על ידי המשתמש ללא כל עזרה. זה מאפשר לאדם לעשות דברים מבלי לוותר על הנוחות. העלייה והירידה מהן נוחה וקלה, כך שהרוכב פחות מתעייף - תרומה נוספת לתחושת העצמאות.

לסיכום, הקלנועית מציעה לבני גיל הזהב אורח חיים משודרג. במקום להעביר זמן בתוך הבית, הם יכולים לנוע, לצאת ולהנות מהאוויר הצח ומאור השמש מבלי להיות תלויים במישהו שיעזור להם.